Вигул собак та інших домашніх тварин у місті Києві: обов’язки та заборони

Багатьох мешканців «Файна Таун» (та й інших ЖК) цікавить питання – чи можна здійснювати вигул собак на території комплексу? Це питання постійно супроводжується суперечками в чатах. За відповіддю на нього я звернувся до нашої сусідки-адвоката Галини Катамай.

Вигул собак

Розпочну з того, що чинним законодавством України не надано визначення поняття «вигул тварин».

Разом з тим, у проєкті Закону України «Про утримання домашніх тварин у населених пунктах України» від 30.03.2010 №6240, який так і не було прийнято, сформульовано наступне визначення:

вигул собак – тимчасове знаходження собак у присутності їхніх власників або осіб, що їх заміняють, на відкритому повітрі поза місцями постійного проживання цих собак з метою задоволення їх фізіологічних потреб й гармонічного розвитку.

Статтею 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (далі – Закон) визначено,  що правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування.

У свою чергу, рішенням Київської міської ради від 27.10.2007 №1079/3912 «Про врегулювання питань утримання та поводження з собаками і котами в м. Києві», затверджені, зокрема, «Правила утримання домашніх собак та котів у м. Києві» (далі – Правила) та «Положення про функціонування місць та зон для вигулу тварин у м. Києві» (далі – Положення).

Отже, особи, які утримують домашніх тварин, мають право з’являтися з ними поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх). Супроводжувати домашню тварину може особа, яка досягла 14-річного віку (стаття 9 Закону).

Правилами встановлено, що дозволяється виводити собак за межі квартири, території подвір’я, організацій, підприємств тощо лише на повідку з прикріпленим до нашийника особистим номерним знаком, а потенційно небезпечних собак та собак, що визнані небезпечними, обов’язково на короткому повідку (не більше 1,2 м) і в наморднику (пункт 5.5. Правил).

Перелік небезпечних порід собак

Перелік небезпечних порід собак затверджено постановою Кабінету Міністрів України  від 10 листопада 2021 року №1164. До небезпечних порід собак відносяться: Аіді (вівчарка атласька), Айну (собака айнський, хоккайдо), Акбаш, Акіта-іну, Акіта американський (собака великий японський), Бандог американський; Бергамаско (вівчарка бергамська); Брохольмер датський; Був’є арденський та фланерський; Бульдоги алапаський чистокровний (отто), американський, мальорський (ка-де-бо, перо де пресо мальоркін); Бульмастиф; Бультер’єр англійський та англійський стафордширський; Бурбуль південноафриканський; Вівчар картський (вівчарка картська); Вівчарки голландська, грецька, ештрельська (португальська горна), кавказька (вовкодав кавказький), середньоазіатська (алабай, вовкодав середньоазіатський), східноєвропейська, французька (Босерон); Вовкодав ірландський; Гампр; Доберман; Дог аргентинський (аргентинський мастиф) та канарський; Кангал; Кане-корсо; Као де кастро лаборейро; Као де сера де астрела (португальський пастуший собака); Марема (вівчарка маремо-абруцька); Мастифи англійський, бельгійський, піренейський, тибетський; Московська сторожова; Перо де преса канаріо (собака канарський); Піт-бультер’єр американський; Рафейру дуалінтежу (собака португальський сторожовий); Ріджбек родезійський та тайський; Ротвейлер; Собака вовчий італійський; Собака вовчий саарлоський (вольфхаунд); Собака вовчий чеський; Тер’єр американський стафордширський; Тоза-іну (собака японський бійцівський); Метиси всіх зазначених порід.

Тобто, господар може супроводжувати собаку на вулиці виключно на повідку, а собаку небезпечної породи – на короткому повідку (не більше 1,2 м) і в наморднику. Без повідка собаки, крім небезпечних порід, можуть перебувати у місцях/зонах для вигулу тварин.

Обов’язки осіб, що здійснюють вигул собак

Особа, яка супроводжує домашню тварину, зобов’язана:

згідно пункту 5.6. Правил

  • здійснювати вигул собак без повідка лише в місцях та зонах для вигулу тварин, які позначені відповідними знаками або надписами;
  • прибирати екскременти за своїми тваринами в під’їздах багатоквартирних будинків, сходах, ліфтах та інших місцях загального користування (ця вимога не поширюється на власників собак-поводирів);
  • навчати собак за визначеними програмами без повідків і намордників на майданчиках для дресирування.

Власники собаки, яку визнано небезпечною, не мають права вигулювати цих собак без повідка та намордника на території місць або зон для вигулу тварин.

згідно статті 9 Закону

  • забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною;
  • забезпечити безпеку супроводжуваної домашньої тварини;
  • забезпечити безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою;
  • забезпечити наявність повідка для здійснення вигулу собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров’я людини, поза місцем постійного утримання таких тварин, а також намордника на собаках порід, що включені до Переліку небезпечних порід собак, що затверджується Кабінетом Міністрів України;
  • забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з ідентифікуючими позначками.

При супроводженні домашніх тварин не допускається залишати їх без нагляду .

Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов’язані дотримуватися вимог законів України «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб» та інших нормативно-правових актів, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин.

Не дозволяється приводити тварин (крім собак-поводирів) у приміщення магазинів і кафе (крім спеціалізованих магазинів для тварин), обʼєктів громадського харчування, установ охорони здоровʼя, освіти та культури, на територію дитячих та спортивних майданчиків (пункт 5.7. Правил).

Забороняється тримання та вигул домашніх собак і котів на території дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів та установ сфери охорони здоров’я (в тому числі на території лікарень, центрів первинної медико-санітарної допомоги, консультативно-діагностичних центрів, клінічних центрів тощо), окрім належним чином облаштованих зоокутків (пункт 5.9. Правил).

Зони для вигулу тварин

Так, Положенням про функціонування місць та зон для вигулу тварин у м. Києві встановлено, що визначення та облаштування належним чином місць та зон для вигулу тварин покладається на районні у м. Києві державні адміністрації (пункт 1.3. Положення).

При цьому, обслуговування та забезпечення відповідного технічного та санітарного стану закріплених за ними місць та зон для вигулу тварин покладається на районні управління житлово-комунального господарства або на інших юридичних осіб (установи, підприємства або організації), за якими закріплені ці території (пункт 1.4. Положення).

Місце або зона для вигулу тварин – територія, на якій власник має право вільного вигулу тварини за умов дотримання вимог Правил утримання собак та котів у м. Києві та інших нормативно-правових актів у цій сфері (пункт 2.1. Положення).

Зони для вигулу тварин мають бути відведені у кожному парку та сквері на території міста. Площа зони для вигулу тварин не повинна бути менша за 30 відсотків маршрутів, які розташовані на територіях парків та скверів.

Також, у якості зон для вигулу тварин вважаються зони відчуження вздовж доріг та під лініями електропередач, санітарні зони навколо АЗС і т.п., пустирі, ліси, лісопосадки, території, що мало відвідуються (схили Дніпра), береги річок (крім територій пляжів та місць масового відпочинку) (пункт 2.3. Положення).

Місця для вигулу тварин відводяться на території жилої, змішаної забудови, рекреаційних територіях спільного користування, в зоні відмежування залізничних колій, швидкісних автомагістралей, а також за кордонами санітарних зон водопостачання першої та другої категорій.

Пішохідна доступність до місць вигулу тварин не повинна бути більшою за 400 метрів (пункт 2.4. Положення).

Якщо відсутня можливість обладнання належним чином місць для вигулу тварин, або коли відстань до найближчого місця або зони для вигулу тварин перевищує 400 метрів, дозволяється вигулювати собак на прибудинкових територіях з тильної або технічної сторони будинку, про що повинен свідчити відповідний попереджувальний знак (пункт 2.9. Положення).

Таким чином, у спеціально обладнаному місці/зоні для вигулу тварин тварина може вільно пересуватися та перебувати без повідка. Обов’язок щодо облаштування таких місць/зон покладається на районні у м. Києві державні адміністрації, а їх обслуговування – на юридичних осіб, за якими закріплені ці території.

Якщо таке місце/зона для вигулу тварин знаходяться далі, ніж 400 метрів від місця проживання тварини, то дозволяється вигулювати собаку на прибудинковій території з тильної або технічної сторони будинку.

Отже, прямо не заборонено перебування домашніх тварин на повідку на вулицях міста Києва, окрім території дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів та установ сфери охорони здоров’я, а також у приміщеннях магазинів і кафе (крім спеціалізованих магазинів для тварин), обʼєктів громадського харчування, установ охорони здоровʼя, освіти та культури, на території дитячих та спортивних майданчиків.

Про вигул собак на території ЖК «Файна Таун»

Враховуючи те, що в радіусі 400 м навколо Житлового комплексу «Файна Таун» немає місць/зон для вигулу тварин, які б відповідали нормам чинного законодавства України, можна зробити висновок, що дозволено вигул собак на території житлового комплексу з тильної або технічної сторони будинків комплексу.

При цьому, вигул собак на території житлового комплексу дозволено виключно на повідку, а собак небезпечних порід – на короткому повідку (не більше 1,2 м) і в наморднику.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник (власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) зобов’язаний, зокрема, дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.

Пунктом 5.5. Правил проживання та користування спільним майном об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Файна Таун», затвердженими установчими зборами ОСББ Протоколом №1 від 22 травня 2019 року, встановлено, що вигул тварин на газонах розташованих на прибудинковій території та на дитячих майданчиках, категорично заборонений.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, на території Житлового комплексу «Файна Таун» заборонено вигул собак на газонах, що розташовані на прибудинковій території та на дитячих майданчиках. Також, заборонено приводити собак на спортивні майданчики. 

Відповідальність:

За порушення правил утримання собак і котів для громадян встановлена адміністративна відповідальність, передбачена статтею 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді:

попередження або накладення штрафу від 170 грн до 340 грн, –

за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях);

накладення штрафу від 340 грн до 510 грн, –

за ті ж дії, вчинені особою повторно протягом року;

накладення штрафу від 1700 грн до 3400 грн, –

за такі ж дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людини або її майну.

Висновок

Отже, на території «Файна Таун» можна гуляти з тваринами. При цьому обов’язково треба тримати собак на повідку, а собак небезпечних порід – на короткому повідку та ще й у наморднику. Разом з тим собакам заборонено перебувати на зелених газонах, дитячих та спортивних майданчиках.

Автор консультації:

Адвокат Галина Катамай

  • Телефон:+38(098) 401-25-95
  • Електронна пошта: katamay.g15@gmail.com,
  • Адреса: м. Київ, вул. Салютна, буд. 2
  • Група в Telegram: https://t.me/+VkvI1VKuhv5mYjIy